Sportovně rehabilitační pobyt dětí s postižením na horách

15.03.2018 15:01

... aneb z lodiček do lyžáků 2018...

Tradice zimních pobytů byla v Centru Kaňka založena v roce 2003 jako jeden z mnoha nástrojů komplexní péče nejenom o děti s postižením ale hlavně o jejich rodiny a pečovatele. Cílem je bojovat proti jejich izolaci prostřednictvím přirozeného přístupu k integraci do společnosti.

Chceme děti, které neměly startovní čáru tam, kde jejich zdraví vrstevníci, naučit aktivně trávit čas a radovat se z pohybu. Princip naší péče o děti s postižením se totiž opírá o intenzivní plnohodnotné prožívání dětství navzdory postižení. Proto pro ně již tradičně pořádáme Sportovně rehabilitační pobyt na horách. Jejich rodiny nemohou zaplatit plné náklady na jeho uspořádání, proto každoročně hledáme finanční podporu.
Pro vozíčkáře i děti s jiným postižením je to často jediná příležitost, si ve speciální monolyži nebo s podporou instruktorů a asistentů užít zimní radovánky, které my ostatní bereme jako samozřejmou součást zimy. Mnozí z rodičů dětí s hendikepem kvitují takto pořádané pobyty jako jedinou možnost strávit rodinnou zimní dovolenou se svými dětmi a zároveň s plnou podporou týmu asistentů, pedagogů a s podpůrným programem. Některé děti jezdí na pobyt s bez svých rodičů. Pobyt je totiž sportovními i relaxačními aktivitami ušit přímo na míru dětem s postižením a respektuje speciální potřeby jejich i jejich rodičů.

Pobyt proběhl letos v termínu 11. až 17. března 2018. Zde je fotoalbum ze zimního pobytu 2018, které zachycuje jak děti při všech aktivitách (na pobytu se nejenom lyžuje), tak tým jejich instruktorů, pečovatelů a dobrovolníků či rodičů.

Integrovaného Zimního sportovně rehabilitačního pobytu 2018 se letos zúčastnilo 35 dětí, z toho bylo 8 monolyžařů.

Protože náš sportovně rehabilitační pobyt je koncipován integračně, jezdíme s dětmi s různým spektrem postižení od vozíčkářů, po děti s mentálním, smyslovým či kombinovaným postižením. Do pobytu jsou právě kvůli dosažení integrování zařazeni i děti zdravé, zejména sourozenci našich klientů. S některými dětmi jezdí rodiče, některé děti jezdí i samy.

Pro tuto různorodost je pro nás nesmírně důležité vybavení hotelu. Musí mít dostatečné zázemí pro odpolední aktivity, tělocvičnu, bazén a všechny tyto místnosti musí být bezbariérově přístupné. Rovněž je důležitá možnost dopravy na sjezdovku (děti v monolyži nelze dopravit běžným autobusem. Po dlouhém hledání již mnoho let jezdíme do Hotelu Aurum, který jako jeden z mála splňuje všechny naše požadavky.

Letošní pobyt byl dofinancován z výtěžku plesu Centra Kaňka. Kromě toho  náš letošní pobyt podpořili: