Psychorehabilitační víkendový pobyt Rané péče

26.10.2021

Psychorehabilitační pobyty rodin jsou důležitým nástrojem naší sociální služby raná péče. Děti v jejich rámci intenzivně rehabilitují, jejich rodiče se učí správné péči a výchově dítěte s postižením a seznámí se s vhodnými terapiemi. Důraz je kladen i na vazbu se zdravými sourozenci, kteří bývají přetíženou rodinou upozaďováni a trpí tím. Rodiny, které projdou tímto projektem jsou sebevědomější, kompetentnější, aktivnější a méně izolované. 

Ivona Střelková, sociální pracovnice a vedoucí Rané péče v Centru Kaňka jako hlavní organizátorka popsala pobyt takto: "Letošní, už pátý pobyt se se nám podařilo uskutečnit v termínu 14. 10. -17. 10 v tradiční spolupráci s Centrem Arpida. Pobyt se uskutečnil na našem oblíbeném místě v Pluhově Žďáru v Penzionu u Zámku. Pro rodiče a děti byl připraven pestrý program. Rodiče měli možnost po celou dobu pobytu sdílet své radosti i starosti s psychology a to jak ve skupině, tak individuálně. Také mohli využít naše šikovné fyzioterapeutky a dopřát si chvíle klidu s příjemnou masáží. Pro ty nejmenší děti s postižením, pro které je určena služba raná péče, byla připravena muzikoterapie nejen se světélky a relaxační hudbou, canisterapie a také výtvarné činnosti, při kterých si děti vyrobily například větrník. Mezi jednotlivými aktivitami probíhala individuální fyzioterapie dětí. Program byl připraven i pro zdravé sourozence.

V pátek večer děti společně s rodiči zachraňovali na Zámečku "Královnu vod" a v sobotu odpoledne se vydali na šipkovanou, na kterou je poslala "Nevrlá dýně". Den jsme zakončili společným posezením u ohně. Rozloučili jsme se v neděli po obědě, s pocitem smysluplně stráveného času s "našimi rodinami" a těšíme se na pobyt další ...doufejme, že na jaře 2022."

Pobyt rané péče byl realizován za finanční podpory Nadace ČEZ, Výboru dobré vůle Olgy Havlové a APSS ČR a daru Česká lékárna holding a.s. - Dr. Max.