Psychorehabilitační víkendový pobyt Rané péče

16.10.2022

Od 13. do 16. října 2022 proběhl již po sedmé v Pluhově Žďáru v "Penzionu u Zámku" psychorehabilitační pobyt rané péče Centra Kaňka a Centra Arpida. Pobyt pořádáme dvakrát ročně na jaře a na podzim. Pobytu se zúčastnilo 11 klientských rodin rané péče. Hlavním cílem pobytů je psychorehabilitační práce s rodiči, upevňování jejich rodičovských kompetencí při péči o děti s postižením, ale také práce na vztahu se zdravými sourozenci.

Počasí bylo příjemně podzimní i s několika přeháňkami, ale to k podzimu patří. Pro rodiče a děti byl připraven bohatý program. S dětmi jsme se věnovali muzikoterapii, canisterapii s fenkou Locykou, při tvoření si děti vyrobily krásná prostírání. Mezi terapiemi chodily děti cvičit s našimi zkušenými fyzioterapeutkami. Rodiče sdíleli své radosti a starosti s psychology a ve volném čase ocenili a využili možnost zajít si na masáž a nechat o sebe pečovat. Na páteční večer byla pro děti a rodiče připravena noční hra, tentokráte děti pomáhaly princi vysvobodit zakletou princeznu. Sobotní den byl sice trochu upršený, ale ani déšť nevzal chuť rodičům se zdravými dětmi k plnění úkolů při "šipkované- po stopách Locyky".... A jelikož se počasí později umoudřilo, večer jsme se všichni sešli u ohně, upekli si buřty, společně si zazpívali a popovídali. V neděli dopoledne jsme využili krásného teplého počasí a vyrazili jsme s dětmi na procházku.

Pobyt utekl jako voda a v poledne nastalo loučení, rodinám jsme předali pamětní listy a dětem malé dárečky a po obědě jsme se rozjeli domů.

Motorem, který nás pohání pobyty každoročně pořádat, jsou bezprostřední reakce rodin, které pobytem prošli poprvé. Často jde o velice emotivní zpovědi o tom, jak moc členům rodiny takto zprostředkované sdílení zkušeností, prožitků i informací pomohlo - ať už po psychické, partnerské či rodičovské stránce.

Pobyt byl spolufinancován Nadací ČEZ v programu EPP a Výborem dobré vůle - Nadací Olgy Havlové. Bez jejich přispění bychom jej nedokázali uspořádat - děkujeme!