Zimní sportovně rehabilitační pobyt 2017

17.03.2017

Každoročně už deset let Centrum Kaňka pořádá týdenní letní a zimní sportovně rehabilitační pobyty, které jsou vždy tématicky zaměřené a vychází z požadavku aktivního trávení volného času v integrovaném kolektivu. Rodiče mohou vypravit své děti samostatně (tuto variantu je třeba zejména u dětí menších, které jedou poprvé, konzultovat s vedoucí volnočasových aktivit), nebo se pobytu také zúčastnit a využít pak aktivit připravených i pro ně - mohou zvolit relaxaci či aktivní odpočinek (cvičení, výtvarná činnost, odborné přednášky...). Většina rodičů dětí předškolního věku jede společně s dětmi, tato varianta je ideální. Dopolední a odpolední program tak prožívají děti s "tetami z Kaňky" a do postýlky je ukládá maminka nebo tatínek. Pro větší děti je to naopak velká příležitost se osamostatnit a užít si společnost vrstevníků.

Jak lze skloubit celodenní program pro děti malé a velké, pro děti zdravé a děti s hendikepem? Po deseti letech už mají pracovníci Centra Kaňka "vychytané" i nejmenší maličkosti. O každém dítěti se denně diskutuje a probírá se jeho nejvhodnější zařazení do družstva i k asistentům na další den.

Financování takových pobytů je vzhledem k počtu asistujícího personálu a dobrovolníků a vzhledem ke specifickým potřebám dětských lyžařů velice náročné. I přes to, že každý účastník pobytu zaplatí cenu obvyklou za lyžařský pobyt, musí Kaňka o.p.s. hledat pro dofinancování cca 1/3 celkových nákladů partnery. Letos jimi byli Teplárna Tábor a.s. a Jihočeský kraj. Pobytu se letos v březnu zúčastnilo 39 dětí bez rodičů či s rodiči, organizační zajištění tvořilo 17 zaměstnanců Centra Kaňka a 6 dobrovolníků. Monolyžařský tým tvořilo 6 monolyží.